Saveti za kupovinu keramičkih pločica
Planiranje i klase keramičkih pločica
Razmislite dobro pre kupovine.Planirajte unapred.Pločice koje izaberete gledaćete možda i par decenija – jeftino ne znači ekonomično, najskuplje nije najbolje. Razmislite dobro šta su vaše želje i mogućnosti, upotrebite malo vaše ili tuđe mašte, pregledajte časopise za uredenje enterijera ili kataloge proizvođača pločica, tražite od prodavaca da vam poređaju par pločica, možda dobijete neku ideju. Kombinujte malo, nisu tamnije pločice skuplje od svetlih, za isti novac možete dobiti bezlično ili predivno kupatilo.Posetite više prodavnica, ponuda i cene se razlikuju.
Bitno je da se pri kupovini opredelite za prvu klasu – nisu bez razloga pločice podeljene po klasama, mada ima proizvođača kod kojih je III klasa bolja od I klase nekih drugih.Značaj klasa možda nije vidljiv odmah, ali za par godina kada pločice počnu da pucaju ili da se krune shvatićete šta znače klase kod keramičkih pločica, a tada će verovatno biti kasno.Razlika u ceni izmedu I i III klase nije toliko velika. Prodavci keramičkih pločica često će vas ubeđivati da je III klasa isto što i I (i Yugo je isto što i Mercedes).
U poslednjih par godina imamo široku ponudu italijanskih i španskih pločica.Pazite, nisu sve pravljene baš u italiji i Španiji, postoje fabrike u Rumuniji, Bugarskoj, Grckoj…. gde se masovno štancuju pločice koje su često po kvalitetu mnogo slabije od domaćih, a cena im je višestruko veća.Najčešće na poleđini tih pločica ne postoji potpis proizvođača što dovoljno govori o kvalitetu.
Zidne i podne pločice
- Zidne pločice: Uvek su duplo pečene, mekše su od podnih pločica, najčešće su glazirane, glatke, mada se proizvode i u mat varijanti. Samim tim su i klizave, pa nije pametno stavljati ih na pod, bez obzira što će vam prodavci reći da se u kupatilu mogu postaviti kao podne. Ne zaboravite da se najčešće nesreće u kući dešavaju u kupatilu. Proizvođači obično prave odgovarajuću podnu pločicu, koja se slaže uz zidne, niko vam ne brani da podnu pločicu stavite na zid, nešto je skuplja i voda će se teže slivati ali nije opasno po život.
- Podne pločice: Prvo je potrebno videti za koji prostor su vam potrebne.Za kupatilo, kuhinju i hodnike mogu ići bilo koje podne, a dobro je da budu antiklizne, za terase obavezno je da budu otporne na mraz. Pre nego što kupite, probajte ih, slobodno stanite na pločicu da vidite da li klizi, pokvasite je pa vidite kako se ponaša. Obratiti pažnju na debljinu jer se u Mađarskoj proizvode tanke nazovi podne pločice očajnog kvaliteta koje jesu jeftine ali teško da mogu da izdrže više od par godina. Za visokofrekventna mesta treba kupovati kvalitetniju keramiku – žalosno izgleda prostor gde su posle 2 godine pločice iskrzane na mestima gde se najčešće prolazi. Granitna keramika je dobra za te namene, njena celokupna struktura je ista kao i gornji deo pa se habanjem ništa ne gubi.Nije sva granitna keramika istog izgleda, ima rustičnih ili neravnih. Ako želite da kombinujete polirani i i nepolirani granit, proverite dimenzije odnosno kalibražu (prilikom poliranja se gubi na dimenzijama, pa ista serija nije uvek i istih dimenzija).Pločice iste serije mogu imati razlicite dimenzije odnosno kalibražu – ako dokupljujete pločice obavezno obratite pažnju- različita kalibraža znači i različite dimenzije, 33×33 je u nekom kalibru, npr. I, u stvari dimenzije 32,8×32,8.
Bitne oznake i postavljanje pločica
Prilikom kupovine pločica potrebno je obratiti pažnju na sledeće oznake koje se nalaze na kutiji ili u katalogu:
Pre početka postavljanja pločica raspitajte se za dobrog keramičara, cena je ista i za dobrog i za lošeg, lošeg ćete psovati svakog dana.Tražite im da vam pokažu objekte koje su radili i sve će vam biti jasno. Podloga za podne pločice je vrlo bitna – ako ostanu praznine u košuljici, vremenom će doći do pucanja pločice.Keramičari treba da premere prostorije i utvrde koja količina pločica je potrebna, koliko je potrebno lepka i fug mase.Razmak između pločica je individualna stvar ali ako ne želite da razbijate glavu oko toga, najčešće je to 3 mm za podne, za pločice rustičnog izgleda ili za one sa neravnim ivicama razmak je veći, za industrijsku keramiku savetuje se razmak 5-8mm, a za zidne kako ko voli ali retko je razmak izmedu njih preko 3 mm.
editor's pick
latest video
news via inbox
Nulla turp dis cursus. Integer liberos euismod pretium faucibua